Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2014 r., sygn. II GSK 1765/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 maja 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 1860/11 w sprawie ze skargi E. M. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie opinii w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie aptek 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. M. na rzecz Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 8 maja 2012 r., sygn. akt VI SA/Wa 1860/11 oddalił skargi E. M. na uchwały Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej z [...] czerwca 2011 r., nr [...] utrzymujące w mocy uchwały Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w K. z [...] maja 2011 r., którymi pozytywnie zaopiniowano wniosek Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w K. w sprawie cofnięcia Edycie Małek zezwoleń na prowadzenie aptek.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

E.M. prowadziła na terenie Gliwic 3 ogólnodostępne apteki.

Pismem z 5 maja 2011 r. Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w K. (WIF) zwrócił się do Śląskiej Izby Aptekarskiej w K. o wydanie opinii w sprawie cofnięcia udzielonych uczestniczce zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, informując jednocześnie, iż wniosek pozostaje w związku z wszczętymi z urzędu postępowaniami administracyjnymi w sprawie cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek. Wskazał, że w konsekwencji przeprowadzonego postępowania kontrolnego stwierdzono, że w aptekach E. M. zakupiono produkty lecznicze od podmiotu nieposiadającego zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, apteki sprzedawały produkty lecznicze podmiotom nieuprawnionym, a niektóre z produktów leczniczych nie zostały wprowadzone do ewidencji zakupów. WIF stwierdził, że powyższe zachowania naruszają przepisy art. 72 ust. 1 oraz art. 88 ust. 5 pkt 1 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (j.t. Dz.U. z 2008 r., Nr 45, poz. 271; dalej: Pf).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty