15.01.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. II GSK 1559/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Karol Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 stycznia 2012 r. sygn. akt VI SA/Wa 2195/11 w sprawie ze skargi D. Spółki z o.o. w K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę D. Spółki z o.o. w K. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lipca 2009 r. w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

w dniu 7 listopada 2002 r. skarżąca spółka zgłosiła do ochrony znak słowny D., przeznaczony do oznaczania towarów w klasach 3 (preparaty do mycia i konserwacji karoserii oraz tapicerki, kosmetyki samochodowe), 27 (dywaniki samochodowe) i 37 (obsługa, naprawa, przeglądy i tuning, mycie samochodów).

W dniu 30 maja 2007 r. P. - D. s. p. a. s. w I. L. M. we F. wniosła sprzeciw wobec decyzji Urzędu Patentowego RP o udzieleniu w dniu 6 czerwca 2006 r. prawa ochronnego na słowny znak towarowy D. nr [...]. Podniosła, że na jej rzecz zarejestrowany jest znak D. z pierwszeństwem od dnia 7 września 1993 r., przeznaczony do sygnowania towarów w klasach 4, 9, 12, 14, 16, 18, 21, 22, 24, 25, 26, 28, 30, 32, 34 i 41.

Objętą skargą decyzją z dnia 14 lipca 2009 r. Urząd Patentowy RP unieważnił prawo ochronne, stwierdzając w kontekście przepisów art. 132 ust. 1 pkt 3 i art. 132 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1117 ze zm., dalej: Prawo własności przemysłowej), że znak towarowy D. zarejestrowany na rzecz francuskiego podmiotu jest znakiem renomowanym, używanym do oznaczania dorocznego rajdu terenowego, organizowanego od 1978 r. pod nazwą P. - D., a od 2003 r. pod nazwą D.. Rajd ten jest opisywany jako "najsłynniejszy rajd na świecie" i "najbardziej znany i spektakularny rajd na świecie". Stanowi on poza częścią sportową również poważne przedsięwzięcie medialne i marketingowe. Od początku dekady w imprezie biorą udział zawodnicy z Polski, a telewizja publiczna relacjonuje każdego roku wydarzenia z tego rajdu. Organ przyjął, że w stopniu wystarczającym została udowodniona znajomości znaku, zasięg i długotrwałość reklamy oznaczenia, a także terytorialny i czasowy zasięg używania, wobec czego oznaczeniu przyznana została cecha znaku renomowanego. Odnosząc się do transgraniczego charakteru renomy, organ wskazał, że rajd P. - D. oraz D., który pomimo odbywania się poza granicami Polski ma w kraju wielu kibiców, na co wskazują dane dotyczące oglądalności programów telewizyjnych na ten temat. Podkreślił, że organizator rajdu, odnosząc sukces na całym świecie, postanowił go skomercjalizować za pomocą znaku towarowego zawierającego w swej treści nazwy P. - D. i D.. W ocenie organu, wśród potencjalnych odbiorców towarów i usług oferowanych przez skarżącą spółkę znajdą się właściciele pojazdów mechanicznych, w szczególności motocykli i samochodów, którzy będą identyfikować towary i usługi skarżącej z rajdem. Dokonując porównania przeciwstawionych znaków w płaszczyznach wizualnej, fonetycznej i znaczeniowej, organ uznał, że identyczność znaków występuje w sferze fonetycznej. W przypadku płaszczyzny wizualnej wspólnym elementem jest słowo D.. W płaszczyźnie wizualnej, ocenianej w całości, przeciwstawione znaki są podobne z uwagi na identyczność członu D.. Organ podkreślił, że znakowi towarowemu zarejestrowanego na rzecz podmiotu francuskiego, charakteru dystynktywnego nadaje element słowny, natomiast wyobrażenie postaci ludzkiej, stanowi jedynie jego uzupełnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne