26.11.2014 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 26 listopada 2014 r., sygn. I FZ 418/14

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, , , po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia I. C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 września 2014 r. sygn. akt III SA/Gl 905/14 odmawiające przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi I. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 23 września 2014 r., sygn. akt III SA/Gl 905/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił przyznania I. C. prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie z jej skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 kwietnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd pierwszej instancji, podkreślając wyjątkowość instytucji prawa pomocy i obowiązek udzielenia przez wnioskodawcę żądanych przez sąd informacji niezbędnych do oceny zdolności płatniczych strony chcącej z prawa pomocy skorzystać, uznał, że wniosek skarżącej nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż strona nie wykazała źródła, z którego pokrywa koszty utrzymania. Sąd zwrócił uwagę, że skarżąca wykazała, iż jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku od 29 marca 2011 r. oraz że nie prowadzi aktualnie działalności gospodarczej, zatem nie pokrywa kosztów utrzymania z wynagrodzenia za pracę ani z działalności gospodarczej. Poza enigmatycznym stwierdzeniem o korzystaniu z pomocy rodziny i znajomych wnioskodawczyni nie przedstawiła jednak żadnych bliższych danych w tym względzie (poza informacją o zamieszkiwaniu na zasadzie grzecznościowego i nieformalnego porozumienia u bliżej nieokreślonej znajomej osoby, która odmówiła udostępniania jakichkolwiek dokumentów związanych z mieszkaniem). Zdaniem Sądu w sytuacji, gdy cały majątek skarżącej - zgodnie z jej oświadczeniem - sprowadza się do zajętego przez komornika udziału we własności nieruchomości, a nadto skarżąca jest zadłużona na znaczną kwotę, można założyć, że dysponuje ona innymi dochodami, nieujawnionymi w treści formularza. Zaznaczając, że obowiązek przedłożenia na żądanie sądu informacji niezbędnych do oceny zdolności płatniczych wnioskodawcy dotyczy również takich okoliczności, które w normalnych okolicznościach zalicza się do szeroko rozumianych kwestii prywatnych, Sąd stwierdził, że nie można przyjąć - wyłącznie na podstawie samego oświadczenia skarżącej - domniemania, że w całości korzysta ona z pomocy nieokreślonego kręgu osób, skoro nie wskazała ona danych personalnych tych osób ani też tytułu, rodzaju i zakresu pomocy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne