03.12.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1844/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Dagmara Dominik - Ogińska, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Po 57/13 w sprawie ze skargi M. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Po 57/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 19 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżąca wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wnioskodawczyni za podatnika z tytułu zbycia działek. Skarżąca wskazała, że jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem nabyła w 2000 r. niezabudowaną działkę gruntu, przeznaczoną wówczas w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy w części pod teren upraw ogrodniczych i sadów, a w części pod teren upraw rolnych. Transakcja nie była opodatkowana podatkiem VAT. Nabytą działkę włączono w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez męża skarżącej i wykorzystywano w działalności rolniczej. Celem nabycia gruntu było powiększenie tego gospodarstwa. W latach 2005-2010 grunt był odpłatnie wydzierżawiony. Od 2010 r. mąż wnioskodawczyni zaprzestał wykonywania jakiejkolwiek działalności rolniczej na tym gruncie, wobec czego małżonkowie przenieśli ten grunt do majątku osobistego, co nie powodowało konieczności rozliczenia podatku należnego - było więc podatkowo neutralne. W 2010 r. wnioskodawczyni wystąpiła o podział działki oraz o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla jej fragmentu. W 2011 r. wnioskodawczyni, w formie aktu notarialnego, dokonała wraz z właścicielem sąsiedniej nieruchomości zamiany udziałów w wydzielonych granicznych działkach gruntu, tak by uczynić je przedmiotem współwłasności (w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej pozostałym działkom powstałym w wyniku podziału). Zainteresowana złożyła wniosek o dokonanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Wnioskodawczyni stwierdziła, że zamierza dokonać odpłatnego zbycia wydzielonych działek gruntu, a także, że nie zamierza zbywać w przyszłości innych nieruchomości. Podkreśliła, że nie podejmowała ani nie podejmuje żadnych innych czynności w celu przygotowania gruntów do sprzedaży. Potencjalnych nabywców działek będzie szukać w sposób nieformalny, opierając się na prywatnych kontaktach oraz wywieszając na gruncie tablicę ogłoszeniową. Oświadczyła, że nie korzystała i nie zamierza korzystać z reklamy publicznej. Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że wcześniej dokonywała pojedynczych transakcji dotyczących jej prywatnego majątku: nabycia domu letniskowego, sprzedaży gruntu rolnego oraz sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne