Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1734/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Alojzy Skrodzki, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Po 135/13 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 27 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 135 (słownie: sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Skarga kasacyjna A. G. dotyczy wyroku z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Po 135/13, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 27 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2008 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że decyzją z dnia 29 czerwca 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. określił skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za powyższy okres rozliczeniowy. Stanowiło to efekt ustalenia, że skarżący w latach 2005-2009 nabył 9 samochodów osobowych, z których 8 sprzedał. Organ uznał, że samochody były nabywane z zamiarem dalszej odsprzedaży, a czynności wykonywane przez skarżącego odpowiadały definicji działalności gospodarczej i podatnika zawartych w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o VAT". Uzasadniając tak sformułowaną tezę organ wskazał na szeroki rozmiar podejmowanych działań w zakresie nabycia i sprzedaży pojazdów, ilość nabytych pojazdów w swoim imieniu i na własny rachunek, zły stan techniczny pojazdów w dniu ich nabycia, niską cena nabywanych pojazdów, fakt sprzedaży ze znacznym zyskiem niektórych pojazdów po dokonaniu w nich niezbędnych napraw, podejmowanie działań w zakresie sprzedaży pojazdów za pośrednictwem komisów samochodowych, portali internetowych, świadczące o prowadzeniu zorganizowanej działalności handlowej, krótkotrwały okres posiadania pojazdów, posiadanie jednocześnie większej ilości samochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty