Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1991/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. K. i B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 36/13 w sprawie ze skargi L. K. i B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 września 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 36/13) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalił skargę L. K. i B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 września 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny, Sąd I instancji podał, że L. K. i B. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca", "spółka") zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług (dalej: "VAT") w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabyte usługi dzierżawy nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny:
Skarżąca jest spółką kapitałową zarejestrowaną jako podatnik VAT czynny. Prowadzi działalność polegająca na wydobywaniu kopalin i ich obróbce lub sprzedaży. Jako dzierżawca zawiera z osobami fizycznymi umowy dzierżawy gruntów w celu wydobywania kopalin. Ww. umowy mają zatem związek z jej działalnością. Umowy dzierżawy przewidują płatność na rzecz wydzierżawiającego z tytułu czynszu dzierżawnego, w zależności od ilości wydobytych kopalin, rozliczanego w okresach miesięcznych. Ponadto skarżąca jako dzierżawca zwróci wydzierżawiającemu kwoty zapłaconego podatku od nieruchomości. Dodatkowo w dniu zawarcia umowy dzierżawy wydzierżawiający otrzymuje zadatek we wskazanej kwotowo wysokości, który następnie został zaliczony na poczet czynszu dzierżawnego. Umowy dzierżawy nie określają, czy kwoty płacone przez spółkę są kwotami netto, czy brutto oraz nie określają, czy wystąpi podatek VAT. Nie wynika też z nich jaki jest charakter gruntów, tzn. czy są to grunty rolne, czy też nie, ani czy grunty te tworzą gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Umowy nie wskazują też, aby zostały zawarte z wydzierżawiającym w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Część z wydzierżawiających zarejestrowała się jako podatnicy VAT czynni, pomimo że nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm., dalej: "u.s.d.g."). Osoby te wystawiają skarżącej faktury VAT. Wydzierżawiający nie trudnią się zawodowo wynajmowaniem ani wydzierżawianiem gruntów. Nie skupowali też gruntów celu ich wydzierżawienia, ani nie zamawiali ekspertyz geologicznych. Dzierżawa gruntu nie następuje na cele działalności rolniczej i nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT. Kwoty otrzymywane przez wydzierżawiających nie uprawniają ich do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: "u.p.t.u.").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty