18.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. I FSK 1692/13

Wykładnia pojęcia "wstęp" jako jedynie wejście do obiektu, bez możliwości korzystania z jego urządzeń stanowi nieuprawnioną wykładnię zawężającą.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3123/12 w sprawie ze skargi G. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz G. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 777 (słownie: siedemset siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. NSA/wyr.1 - wyrok

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 maja 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3123/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę G. sp. z o.o. w W. (dalej: "Spółki") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny: Spółka złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 8% od sprzedaży członkostwa uprawniającego do wstępu do klubu oferującego usługi rekreacyjne, fitness, wellness.

Z opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka prowadzi od 2008 r. pierwszy w Polsce klub "G.", oferując w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi, które sprowadzają się do zapewniania klientom możliwości rekreacyjnej poprawy wydolności parametrów psychofizycznych (siła, sprawność fizyczna, zmniejszenie tkanki tłuszczowej, rzeźbienie sylwetki, wytrzymałość, wzmocnienie układu naczyniowego, wyrabianie pozytywnych cech charakteru). Spółka, aby zapewnić klientom rekreację na odpowiednim poziomie, gwarantuje wstęp do odpowiednio przystosowanego obiektu (dalej: "klubu"), wyposażonego w specjalnie przygotowaną infrastrukturę techniczną (m.in. sekcję urządzeń do treningu, sprzęt do ćwiczeń siłowych, trzy studia do ćwiczeń grupowych, basen o długości 20 m, basen dla dzieci, jacuzzi, łaźnię parową, saunę, szatnie, prysznice, umywalki, toalety i suszarki - dalej: "infrastruktura").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne