Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2014 r., sygn. I FSK 1897/13
Prawo do odliczenia podatku jest następstwem powstania obowiązku podatkowego z tytułu faktycznej czynności podatnika wystawiającego fakturę na rzecz jej dysponenta, czyli obowiązku podatkowego powstałego na poprzednim etapie obrotu. Jeżeli brak takiej faktycznej czynności u wystawcy faktury, nie może z jej tytułu powstać obowiązek podatkowy, a tym samym brak jest prawa do odliczenia podatku z takiej faktury. Względy bowiem obiektywne powodują, że nie można odliczyć podatku, który nie powstał w ogóle na uprzednim etapie obrotu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 maja 2013 r. sygn. akt I SA/Kr 378/13 w sprawie ze skargi S. W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 grudnia 2008 r. nr: [...], [...], [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, kwiecień, lipiec i sierpień 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 23 maja 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 378/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi S.W. (zwanego dalej "podatnikiem" lub "skarżącym") na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 17 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, kwiecień, lipiec i sierpień 2003 r.
Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. decyzjami z dnia 24 lipca 2008 r. określił skarżącemu, prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą "O." S. W. z siedzibą w K., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń, kwiecień lipiec i sierpień 2003 r. w wysokości wyższej od zadeklarowanej za te okresy rozliczeniowe. Ustalone w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego zaniżenie zobowiązania podatkowego spowodowane było obniżeniem podatku należnego o podatek naliczony wykazany w fakturach VAT wystawionych przez "G." Sp. z o.o. z siedzibą w O., które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji handlowych. Organ pierwszej instancji stwierdził także, że ww. Spółka była podmiotem nieuprawnionym do wystawiania faktur VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty