Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. II FSK 2625/12
Złożenie przez podatnika wniosku o stwierdzenie nadpłaty powoduje wszczęcie postępowania podatkowego, którego ramy zakreśla żądanie wniosku. Organ podatkowy w postępowaniu toczącym się na wniosek nie tylko nie ma obowiązku, ale też i prawa do określenia zobowiązania podatkowego na podstawie art. 21 § 3 O.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Kielcach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 8 sierpnia 2012 r.. sygn. akt I SA/Ke 271/12 w sprawie ze skargi "O." sp. z o.o. z siedzibą w R. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Kielcach z dnia 18 kwietnia 2012 r., nr [...]; [...]; [...]; [...]; [...]; [...] w przedmiocie podatku od gier za miesiące od stycznia do czerwca 2010 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 8 sierpnia 2012 r., mocą którego, uwzględniając skargę O. sp. z o.o. w R. (dalej: spółka), uchylono 6 decyzji Dyrektora w przedmiocie podatku od gier za miesiące od stycznia do czerwca 2010 r.
W motywach orzeczenia Sąd podał, że Dyrektor Izby Celnej w K. sześcioma decyzjami z dnia 18 kwietnia 2012 r. utrzymał w mocy sześć decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w K. z dnia 28 września 2011 r. określających spółce podatek od gier za ww. miesiące.
Dyrektor Izby Celnej w K. wyjaśnił, że Spółka złożyła deklaracje POG-4 za ww. miesiące, w których wykazała podatek od gier w prawidłowej wysokości. Następnie spółka złożyła korektę tych deklaracji wyjaśniając, że kwotę podatku w pierwotnych deklaracjach wykazała w oparciu o treść art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, ze zm.; dalej: u.g.h.), zamiast w oparciu o treść art. 45a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 4, poz. 27, ze zm.; dalej: ustawa z 1992 r.). Spółka wskazała, że decyzja ostateczna przyznająca jej uprawnienia do prowadzenia działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych została wydana na podstawie ustawy z 1992 r. i dlatego do czasu wygaśnięcia zezwolenia wobec Spółki należy stosować przepisy przejściowe, pozwalające na uiszczanie podatku od gier według zasad obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2010 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty