Wyrok NSA z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1964/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Gl 406/13 w sprawie ze skargi D. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. K. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 10 czerwca 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 406/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił zaskarżoną przez D. K. (dalej "wnioskodawca" lub "strona skarżąca") interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 października 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie jako osoba fizyczna. W okresie od 20 listopada 1996 r. (data zawarcia umowy spółki) do 30 kwietnia 2010 r. (data rozwiązania umowy spółki) był wspólnikiem wraz z siostrą w spółce cywilnej. Skład osobowy spółki oraz równy udział w zyskach i stratach przez okres trwania spółki nie ulegał zmianie. Dalej wskazano, że decyzją z 14 marca 2012 r. Wojewoda S. (dalej w skrócie "Wojewoda") wywłaszczył na rzecz Skarbu Państwa prawo użytkowania wieczystego ustanowionego na nieruchomościach należących do Spółki. Ponadto ustalił odszkodowanie za prawo użytkowania wieczystego ustanowionego na tych nieruchomościach dla obu wspólników spółki cywilnej. Decyzją tą, która stała się ostateczna 4 kwietnia 2012 r., zobowiązano Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do wypłaty odszkodowania byłym wspólnikom Spółki i odszkodowanie zostało wypłacone. Uprzednio zaś decyzją Wojewody z 27 września 2005 r. orzeczono o ustaleniu lokalizacji autostrady płatnej A-1 wraz z odcinkiem drogi ekspresowej S1. Wnioskodawca wyjaśnił, że faktyczne przekazanie wywłaszczonej nieruchomości nastąpiło 19 marca 2010 r., na tą okoliczność został sporządzony "protokół przekazania nieruchomości", gdzie stroną odbierającą byli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w K., a stroną zdającą - wspólnicy spółki cywilnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty