18.12.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1604/13

Postępowanie podatkowe w dziale IV O.p. (art. 180 § 1 O.p.) przewiduje otwarty system dowodów, a zatem nie jest możliwe, bez podania konkretnej przyczyny, wartościowanie mocy dowodowej poszczególnych środków dowodowych, czy też dyskredytowanie, tak jak w niniejszej sprawie, informacji uzyskanych na podstawie dowodów osobowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2994/12 w sprawie ze skargi B. T. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 16 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego oraz nadwyżki w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 r. i 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od B. T. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 7508 (słownie: siedem tysięcy pięćset osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna Dyrektora Izby Skarbowej w W. dotyczy wyroku z dnia 7 maja 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2994/12, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "Ppsa", w sprawie ze skargi B. T. P. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 16 lipca 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2007 i 2008 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że decyzją z dnia 30 marca 2012 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. dokonał rozliczenia w podatku od towarów i usług za wymienione okresy rozliczeniowe w kwotach innych aniżeli wynikało to ze złożonych przez skarżącego deklaracji podatkowych. Powodem takiego orzeczenia było zakwestionowanie transakcji zakupu 16 pojazdów od M. J. M. (później J. B.), U. T. M. B. oraz A. E. M., które to podmioty miały nabyć rzeczone pojazdy od żony skarżącego K. P., prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą pod nazwą A. W ocenie organu, transakcje sprzedaży i zakupu pojazdów przebiegały w rzeczywistości pomiędzy małżonkami P., z wyłączeniem wymienionych podmiotów. Wprowadzenie wymienionych firm (opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym) do łańcucha transakcji miało na celu pozorne zwiększenie wartości pojazdów. W ten sposób skarżący w ewidencjach księgowych wykazał koszty uzyskania przychodów w wartościach wyższych niż poniesione w rzeczywistości. Spowodowało to również zawyżenie kwoty podatku naliczonego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne