Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 2066/13
Nie jest opodatkowane przeniesienie z powrotem wierzytelności na pierwotnego ich właściciela, jeżeli nie ustalono za to wynagrodzenia.
Gazeta Prawna nr 250/2014
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek (spr.), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Bartosz Wojciechowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 9/13 w sprawie ze skargi D. N. L. sp. z o. o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. N. L. sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
Skarga kasacyjna Ministra Finansów dotyczy wyroku z dnia 4 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 9/13, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "Ppsa", w sprawie ze skargi D. N. L. sp. z o.o. z s/s w W., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 sierpnia 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że skarżąca zawiera z klientami umowy leasingu operacyjnego i finansowego. Otrzymywane opłaty leasingowe przelewa do banku w celu wcześniejszego uzyskania kwot objętych umową leasingową. Obecnie rozważa przejęcie wierzytelności leasingowych od banku w formie aportu. W wyniku tej operacji bank obejmie udziały w spółce. Wierzytelności będą stanowiły wkład niepieniężny banku. Skarżąca wyjaśniła, że cena lub wartość wierzytelności dla potrzeb określenia wartości aportu ustalana jest na podstawie aktualnej wartości rynkowej tych wierzytelności. Celem transakcji będzie przede wszystkim sprzedaż wierzytelności, których spłata jest zagrożona, co wpływa na ich niską wartość rynkową. W stosunku do tych wierzytelności istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą one spłacane. Z kolei celem banku będzie wyzbycie się tzw. złych długów (wierzytelności, których spłata jest zagrożona). W uzupełnieniu wniosku skarżąca wskazała, że zgodnie z umową sprzedaży będzie obowiązana jedynie do zapłaty ceny. Poza ceną zakupu nie będzie przysługiwać jej premia, prowizja ani żadne inne wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty