Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. II FSK 2967/14
Zakres pojęcia "budowla", jako przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, jest węższy od postrzegania tej kategorii obiektów budowlanych na gruncie prawa budowlanego. Wynika z tego, że parking podziemny, nie będąc wymieniony w art. 3 pkt 3 u.p.b., nie może stanowić budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 u.p.o.l.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA (del.) Danuta Małysz, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Po 244/13 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 30 listopada 2012 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007 rok oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2014 r., III SA/Po 244/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. [...] z siedzibą w P. (dalej powoływanej jako "spółka", "skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007 r.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że po ponownym rozpatrzeniu sprawy Prezydent Miasta P. decyzją z dnia 31 maja 2012 r. określił spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2007 r. na kwotę 262.111 zł.
Organ stwierdził, że na działce nr [...], arkusz [...] w obrębie P. na P.W. jest wielopoziomowy parking podziemny. Działka zgodnie z ewidencją gruntów stanowi teren rekreacyjno - wypoczynkowy ("Bz") i znajduje się poza pasem drogowym, z wyjątkiem wjazdu na teren parkingu pozostającego w administracji ZDM. P. W. nie jest drogą w rozumieniu przepisów budowlanych, ani przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie jest on budowlą usadowioną w pasie drogowym, dlatego nie stosuje się wobec niego przepisów o sprawowaniu nieodpłatnego trwałego zarządu gruntami w pasie drogowym przez zarząd drogi z mocy prawa. Na stan majątkowy ZDM zostały przekazane środki trwałe powstałe w wyniku budowy parkingu podziemnego i rewitalizacji płyty P. W. w oparciu o nieaktualne przepisy ustawy o drogach publicznych klasyfikujących place do pasa drogowego. Dlatego też zdaniem organu nie można twierdzić, że P. W. znajduje się w trwałym zarządzie ZDM. Przedmiotowy parking podziemny jest użytkowany przez spółkę na podstawie umowy notarialnej. Na podstawie opinii biegłego zakwalifikowano parking do kategorii budynków, podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Nie jest to zatem budowla. Jako budynek parking jest obiektem trwale związanym z gruntem, wydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadającym fundamenty i dach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty