15.09.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 września 2014 r., sygn. I FSK 1254/13

Przeniesienie prawa własności do towaru w zamian za odszkodowanie jest czynnością podlegającą obowiązkowi objęcia podatkiem VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Joanna Tarno, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 18 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Bk 37/13 w sprawie ze skargi Miasta B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Miasta B. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 37/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu skargi Miasta B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 października 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że zasadniczy spór w sprawie dotyczył kwestii opodatkowania wynikającego z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2008 r., nr 193, poz. 1194 ze zm., dalej jako "specjalna ustawa o inwestycjach drogowych") przeniesienia z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa prawa własności nieruchomości będącej uprzednio własnością Gminy B. w sytuacji, gdy zarówno przed dokonaniem czynności, jak i po jej dokonaniu nieruchomość znajdowała się w posiadaniu Gminy B. (przy czym we wniosku o wydanie interpretacji zaznaczono, że Gmina B. i Miasto B. to ten sam podmiot). Prezydent Miasta został zobowiązany do wypłaty odszkodowania na rzecz Gminy B. w wysokości 591 904 zł z powiększeniem tej kwoty o 29 595,20 zł z tytułu wcześniejszego wydania nieruchomości. Zdaniem wnioskodawcy czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, stanowisko to jednak zostało przez organ uznane za nieprawidłowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne