10.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 października 2014 r., sygn. I FSK 1459/13

Zważywszy na cel zwolnienia przewidzianego w art. 132 ust. 1 lit. b) dyrektywy 112, jedynie świadczenie usług, które logicznie wpisują się w ramy dostarczania usług opieki szpitalnej i medycznej i które w procesie świadczenia tych usług stanowią etap niezbędny, aby osiągnąć cele terapeutyczne, którym te ostatnie służą, mogą stanowić "działalność ściśle związaną" w rozumieniu tego przepisu. Jeżeli posiadający odpowiednie zezwolenie pracownik opieki zdrowotnej zleci analizę w celu postawienia diagnozy dla potrzeb terapeutycznych, to wówczas przekazanie próbki od pacjenta, które w sposób logiczny ma miejsce pomiędzy pobraniem próbki a przeprowadzeniem samej analizy, jest ściśle związane z analizą, a w konsekwencji korzysta ze zwolnienia z VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 10 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G.-P. S. K. [...] w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Po 851/12 w sprawie ze skargi G.-P. S. K. [...] w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G.-P. S. K. [...] w P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 851/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę G.-P. S. K. U. M. [...] w P. (dalej jako: "Szpital") na interpretację indywidualną Ministra Finansów (organu upoważnionego - Dyrektora Izby Skarbowej w P.) z dnia 26 czerwca 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

We wniosku złożonym w dniu 5 kwietnia 2012 r. przedstawiono następujący stan faktyczny. Szpital podjął współpracę z podmiotami zajmującymi się bankowaniem komórek macierzystych, takimi jak "N." Sp. z o.o. oraz Z. B. K. M. "Z.D." (dalej jako: ZBKM "Z.D."). W ramach podjętej współpracy przedmiotem działalności Szpitala jest pobieranie krwi pępowinowej, która wykorzystywana jest przez powyższe podmioty do preparatyki, testowania, zamrażania oraz przechowywania komórek macierzystych zawartych w pobranej przez Szpital krwi pępowinowej. Komórki macierzyste w razie potrzeby mogą służyć przywracaniu zdrowia dawcy lub - w przypadku zgodności genetycznej - również innych osób. Usługi związane z pobieraniem krwi pępowinowej świadczone są na podstawie umów zawartych pomiędzy Szpitalem a "N." Sp. z o.o. oraz ZBKM "Z.D.". Usługi świadczone przez Szpital pozostają w ścisłym związku z usługami świadczonymi przez powyższe podmioty na podstawie umów zawieranych pomiędzy nimi a rodzicami uprawnionymi do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Bez dokonania przez Szpital pobrania krwi pępowinowej, wymienione podmioty nie dysponowałyby komórkami macierzystymi, które w założeniu wykorzystywane są do leczenia (opieki medycznej) ludzi. Pobieranie krwi następuje na terenie Szpitala, tj. w miejscu porodu. Pobieranie to dokonywane jest przez wykwalifikowany personel medyczny Szpitala, zgodnie z ustalonymi standardami. Czynność ta dokonywana jest po otrzymaniu od pacjentki karty zlecenia, którą otrzymała w firmie, z którą podpisała umowę na przechowywanie krwi pępowinowej. W przypadku pacjentek nieposiadających kart zleceń, kierowane jest do nich zapytanie podczas pobytu na oddziale, czy chcą skorzystać z możliwości pobrania i bankowania krwi pępowinowej. Dodatkowo Szpital zawarł umowę z R. C. K. i K. w P. (dalej jako: "RCKK"). Krew pobierana jest podobnie jak w przypadku usług świadczonych na rzecz "N." i ZBKM "Z.D.".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty