22.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 października 2014 r., sygn. I FSK 1632/13

Odpowiednie stosowanie prawa nie jest czynnością o charakterze jednolitym. Najogólniej biorąc, można wyodrębnić trzy grupy przypadków, różne ze względu na uzyskiwany efekt czy rezultat, gdy jakieś przepisy prawa stosowane są odpowiednio.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA del. Ewa Rojek (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. D. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 3220/12 w sprawie ze skargi B. D. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 18 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia w sprawie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy podatku 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. D. P. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 3220/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. D. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 18 września 2012 r. nr ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia w sprawie przedłużenia terminu dokonania zwrotu różnicy podatku.

1.2 Sąd administracyjny pierwszej instancji podał następujący stan faktyczny.

W dniu 10 października 2011 r. B. D. P. Sp. z o.o. z siedzibą

w W. (dalej: skarżąca lub Spółka), złożyła do Pierwszego Skarbowego w W. korektę deklaracji podatkowej VAT-7 za marzec 2011 r. z wykazaną kwotą nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym

do zwrotu na rachunek bankowy podatnika w terminie 25 dni. W dniu 27 maja 2011 r. organ dokonał zwrotu VAT za ww. miesiąc w kwocie 1.904.722 zł. Następnie postanowieniem z dnia 2 listopada 2011 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. przedłużył termin dokonania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług w kwocie 3.930 zł, w terminie 25 dni wykazanej w korekcie deklaracji podatkowej VAT-7 za marzec 2011 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. W uzasadnieniu powyższego postanowienia podał, iż w trakcie czynności sprawdzających ustalił, na podstawie analizy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, że skarżąca w marcu 2011 r. dokonała dostaw na rzecz R. S. S. Z przesłanych przez rumuńską administrację podatkową informacji wynika, że ww. kontrahent, do którego Spółka dokonywała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest "znikającym podatnikiem". Przedstawiciel Spółki nie odpowiadał na wezwania rumuńskich władz podatkowych. Władze rumuńskie wszczęły postępowanie sądowe wobec Spółki w związku z uchylaniem się od płacenia podatków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne