23.07.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2014 r., sygn. I FSK 1109/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Ewa Rojek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Po 40/13 w sprawie ze skargi Gminy K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od Gminy K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 28 lutego 2013r., sygn. akt I SA/Po 40/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi Gminy K. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 października 2012 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Wnioskiem złożonym w dniu 12 lipca 2012 r. skarżąca zwróciła się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Opisując stan faktyczny gmina wskazała, że ponosiła ze środków własnych wydatki na budowę oczyszczalni ścieków. Następnie w latach 2005-2009, wybudowane składniki majątku (zarówno budowle, jak również zakupione towary) zostały przyjęte do ewidencji środków trwałych gminy. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że nie odliczyła podatku naliczonego od inwestycji związanej z budową oczyszczalni ścieków.

W dniu 30 marca 2009 r. gmina podpisała akt notarialny, na podstawie którego z jednej strony podniosła kapitał zakładowy spółki pokrywając go wkładem pieniężnym i aportem, który stanowiły środki trwałe, z drugiej zaś otrzymała udziały w spółce. Zgodnie z brzmieniem § 38 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wnioskodawczyni potraktowała wniesienie aportu do spółki, jako czynność zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne