Wyrok NSA z dnia 8 października 2014 r., sygn. I FSK 1504/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 224/13 w sprawach ze skarg P. W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 25 stycznia 2013 r., nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 2.400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 224/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi P. W. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z 25 stycznia 2013 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2006 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzjami z 25 stycznia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołań podatnika utrzymał w mocy decyzje Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. z 29 czerwca 2012 r. w przedmiocie podatku VAT za wskazane miesiące. W sprawach tych ustalono, że skarżący prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i świadczenia usług transportowych zaewidencjonował w rejestrach nabycia VAT w 2006 r. hurtowe zakupy paliwa od B. sp. z o.o., z czego pięć faktur nie zostało jednak ujętych w rejestrach sprzedawcy. Na podstawie dokumentacji firmy B., a także zeznań J. S. (udziałowca spółki), jego syna P. S. oraz księgowej spółki organy stwierdziły, że pięć faktur było tzw. "pustymi fakturami", które zostały wystawione przez P. S., do czego świadek ten się przyznał. Stwierdził on ponadto, że z każdej tego typu faktury otrzymywał wynagrodzenie, a skarżący wiedział, że faktury te nie zostaną zaewidencjonowane, a wynikający z nich podatek nie zostanie odprowadzony. Faktury te ponadto różniły się od pozostałych szatą graficzną. Organy ustaliły, że P. S. nie miał możliwości sprzedaży paliwa, gdyż nabyte i zaewidencjonowane przez spółkę paliwo zostało w całości sprzedane jej kontrahentom, co znajduje odzwierciedlenie w wystawionych fakturach i prowadzonej ewidencji. Wystawione przez P. S. faktury nie mogły więc zdaniem organów - z uwagi na treść art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.) - stanowić podstawy do obniżenia przez podatnika podatku należnego o podatek naliczony wynikający z tych faktur.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty