Wyrok NSA z dnia 18 września 2014 r., sygn. I FSK 1589/13
Wydanie na podstawie art. 76a § 1 Ordynacji podatkowej postanowienia o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległości podatkowej podatnika, będące konsekwencją toczącego się wobec niego postępowania podatkowego, stanowi jego immanentny element, a nie inicjuje odrębnego od niego postępowania. Ustanowienie pełnomocnika w postępowaniu podatkowym oznacza, że jest on uprawniony do reprezentowania strony (podatnika) we wszystkich czynnościach tego postępowania, co – stosownie do art. 145 § 2 Ordynacji podatkowej – obejmuje również doręczenie postanowienia wydanego w trybie art. 76a ordynacji podatkowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Danuta Oleś (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Łd 1340/12 w sprawie ze skargi M. W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 17 sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia w sprawie zaliczenia nadpłaty w podatku od towarów i usług na poczet zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień 2002 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 1340/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił zaskarżone przez M. W. postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z 17 sierpnia 2012 r., wydane w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności zażalenia w sprawie zaliczenia nadpłaty w podatku od towarów i usług na poczet zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za wrzesień 2012 r.
Uzasadniając zaskarżone do Sądu I instancji postanowienie organ odwoławczy wskazał, że wobec nieprawidłowego doręczenia postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z 22 marca 2012 r. - zamiast stronie doręczono je osobie, która nie była umocowana do reprezentowania strony w tym postępowaniu - nie weszło ono do obrotu prawnego. Stwierdził także, że tego stanu rzeczy nie zmienia fakt złożenia przez doradcę podatkowego I. K. Dyrektorowi Izby Skarbowej w Ł. odpisu pełnomocnictwa ogólnego z 11 sierpnia 2011 r. Dokument ten został bowiem złożony dopiero 11 lipca 2012 r. w związku z wniesionym przez tegoż doradcę zażaleniem z 10 kwietnia 2012 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z 22 marca 2012 r. Mając na uwadze powyższe, powołując się na art. 228 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm., dalej jako "Ordynacja podatkowa"), organ odwoławczy stwierdził w drodze postanowienia niedopuszczalność odwołania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty