Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2014 r., sygn. I FSK 1229/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Joanna Tarno, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Bd 22/13 w sprawie ze skargi C. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 18 września 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od C. S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 22/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, po rozpoznaniu skargi C. S. na interpretację Ministra Finansów z dnia 18 września 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację w zakresie odpowiedzi na pytanie 1 i 3, określił, że nie może być ona wykonana we wskazanej części oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że wnioskodawca wraz z żoną prowadzi w ramach spółki cywilnej działalność gospodarczą korzystającą ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej jako "u.p.t.u."). W 2002 r. małżonkowie nabyli działkę niezabudowaną, która nie została zakupiona ze środków firmy, nie znajduje się w ewidencji środków trwałych firmy i nie stanowi jej majątku trwałego. Angażując własne środki małżonkowie zdecydowali o budowie na tym gruncie budynku o funkcjach usługowej i mieszkalnej, zawierając z firmą budowlaną umowę na roboty budowlane w tym zakresie. Strony postanowiły, że zapłata za wykonanie przedmiotu umowy nastąpi przez przeniesienie prawa własności do lokali mieszkalnych oraz proporcjonalnie do powierzchni lokali części gruntu nabytego w 2002 r., na którym zostanie posadowiony budynek usługowo-mieszkalny. Lokal użytkowy z kolei małżonkowie zamierzają wprowadzić aportem do prowadzonej przez siebie spółki cywilnej i wykorzystywać jako przychodnię, w której będą świadczone usługi w zakresie opieki medycznej. W umowie przedwstępnej sprzedaży lokali mieszkalnych zawartej z wykonawcą robót strony dopuściły możliwość zapłaty ceny przez potrącenie wzajemnych należności wynikających z umowy na roboty budowlane. Przedmiotem zapytania skarżącego były kwestie dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w gruncie. Strona wyraziła pogląd, że jednorazowa sprzedaż wskazanej części nieruchomości, stanowiącej majątek osobisty małżonków, nie czyni ze skarżącego podatnika podatku VAT. Stanowisko to zostało przez organ uznane za nieprawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty