Wyrok NSA z dnia 28 sierpnia 2014 r., sygn. I FSK 1403/13
Jeśli dana czynność dotyczyła faktycznej dostawy towarów, czy usług, to nie można odmówić podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego tylko z tego powodu, że wystawca faktur lub jego usługodawca dopuścił się nieprawidłowości. Wówczas konieczne jest ustalenie, że podatnik wiedział lub powinien był wiedzieć, że zakwestionowana przez organ transakcja wiązała się z przestępstwem popełnionym przez wystawcę faktury lub inny podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA (del.) Ewa Rojek, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 1855/12 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 25 września 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz T. C. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Gl 1855/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 25 września 2012 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec i kwiecień 2006 r., uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że nie podlega ona wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że przyczyną wydania decyzji w sprawie było stwierdzenie, iż skarżący zawyżył w rozliczeniu za wskazane okresy rozliczeniowe podatek naliczony, uwzględniając w jego ramach dwie faktury wystawione przez G. K. P. w C., mające dokumentować wykonanie zdjęć według zamówienia, druk i kolportaż materiałów informacyjnych. W ocenie organów faktury te nie dokumentowały rzeczywistego zdarzenia gospodarczego, stwierdzały bowiem czynności, które nie zostały dokonane, a w rezultacie zaszły podstawy do zastosowania art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty