06.08.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. I FSK 1389/13

W ramach zarzutu naruszenia art. 135 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w przypadku oddalenia skargi przez sąd I instancji, nie można skutecznie kwestionować przeprowadzonej przez ten sąd oceny legalności zaskarżonego aktu, lecz konieczne jest wykazanie, że należy wyeliminować także inne akty lub czynności wydane w granicach danej sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Pęk (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2014 r.. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. G. C. P. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2013 r. sygn. akt III SA/Wa 2908/12 w sprawie ze skargi I. G. C. P. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 14 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2908/12, oddalił skargę wniesioną przez I. z siedzibą w W. (dalej, jako "skarżąca") na postanowienie Ministra Finansów z 30 lipca 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej dotyczącej podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku sąd I instancji, przedstawiając stan sprawy, ustalił, że skarżąca wystąpiła o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego - art. 5 oraz art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.; dalej, jako "ustawa o VAT") w sprawie opodatkowania nieodpłatnego przekazania odpadów w postaci mieszanki popiołowo - żużlowej osobom fizycznym, nie będącymi przedsiębiorcami. W uzasadnieniu wniosku skarżąca wyjaśniła, że podmioty zrzeszone w I. prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu w jednym procesie technologicznym w sposób skojarzony energii elektrycznej oraz ciepła. Efektem ubocznym tego procesu jest powstanie mieszanki popiołowo-żużlowej. Skarżąca wskazała, że zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) posiadacz odpadów może przekazać określone rodzaje odpadów w celu ich wykorzystania osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej, niebędącym przedsiębiorcami, na ich własne potrzeby. W związku z tym odpady powstałe w takiej produkcji mogą być przedmiotem nieodpłatnej dostawy na rzecz innych podmiotów (w tym osób fizycznych będących pracownikami) na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Podmioty zrzeszone w I. - jak wyjaśniła skarżąca - zdecydowały się na skorzystanie z możliwości przewidzianej w ustawie o odpadach i udostępniają powstałą mieszankę popiołowo-żużlową osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Skarżąca w uzasadnieniu wniosku o wydanie interpretacji ogólnej podkreśliła, że wątpliwości budzą wydawane interpretacje indywidualne rozstrzygające kwestie związane z nieodpłatnym wydaniem odpadów, w zakresie w jakim te czynności są uznane za dostawę towarów w rozumieniu art. 5 oraz art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Wprawdzie - jak zaznaczyła - zagadnienie będące przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji nie było jeszcze przedmiotem rozważań w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych, jednakże ponieważ jest to zagadnienie dotyczące wielu podmiotów, a kwestia opodatkowania nieodpłatnego przekazania odpadów była już przedmiotem rozbieżnych rozstrzygnięć organów podatkowych, celowe jest wydanie interpretacji ogólnej. Skarżąca w uzasadnieniu wniosku wskazała na interpretacje, które według niej wydane zostały w takim samym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne