22.10.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 października 2014 r., sygn. II FSK 2447/12

"Interes podatnika" to pewien stan spowodowany najczęściej nadzwyczajnymi, losowymi przypadkami dotyczącymi podatnika, który w konsekwencji powoduje, że nie może on uregulować zaległości podatkowej. Powyższa przesłanka winna być rozpatrywana również w aspekcie konieczności ponoszenia przez podatnika wydatków związanych z ochroną zdrowia tego podatnika lub członków jego najbliższej rodziny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 145/12 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z dnia 31 stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 145/12) oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 31 stycznia 2012 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych.

Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu wyroku wynika, że organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w J. z 5 października 2011 r., który odmówił stronie umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 32.796,40 zł wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie 27.512 zł. Jako zasadnicze motywy ubiegania się o ulgę podatnik wskazał utratę płynności finansowej prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa na skutek nieuregulowania należności za wykonane usługi budowlane na rzecz Gminy M., a w konsekwencji niemożność realizowania kolejnych usług budowlanych, przebytą ciężką chorobę, operację, stwierdzony znaczny stopień niepełnosprawności, niskie dochody żony oraz jej niepełnosprawność, trudną sytuację finansową w związku koniecznością ponoszenia znacznych wydatków związanych z ciągłą rehabilitacją i leczeniem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty