Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2014 r., sygn. II FSK 1978/12
Podatnik, który dostaje dofinansowanie do środków trwałych, powinien wyłączać odpisy amortyzacyjne z kosztów na bieżąco, a nie wstecz. W przeciwnym razie otrzymanie dopłaty wiązałoby się dla niego z powstaniem zaległości podatkowych z powodu zawyżenia kosztów.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia NSA del. Zbigniew Romała, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 166/12 w sprawie ze skargi E. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 października 2011 r. nr ILPB4/423-255/11-2/ŁM w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz E. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 166/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpatrzeniu skargi "E." [...] (dalej: "Spółka, "Wnioskodawczyni" lub "Skarżąca"), uchylił zaskarżoną indywidualną interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 21 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie przepisów podatku dochodowego od osób prawnych.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że Spółka otrzymuje dopłaty do środków trwałych, co niejednokrotne przypada na okresy późniejsze, aniżeli moment przyjęcia środka trwałego do użytkowania, a nadto wysokość dopłat jest różna w stosunku do wartości poszczególnych środków trwałych. Do chwili otrzymania dopłat spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych na ogólnych zasadach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty