Wyrok NSA z dnia 2 października 2014 r., sygn. II FSK 2515/12
Skoro obowiązek podatkowy powstał powtórnie w dacie powołania się na umowę pożyczki, to stawkę podatku należało w związku z tym określić zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2010 r., czyli zgodnie z art. 7 ust. 5 pkt 1 u.p.c.c.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 251/12 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 1.200 (słownie: jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 251/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy (dalej: "WSA") oddalił skargę D. M. (dalej: "Skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (dalej: "Dyrektor IS") z dnia 10 stycznia 2012 r. w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawą prawną powyższego orzeczenia był art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że w toku postępowania kontrolnego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach, Skarżący w piśmie z dnia 14 maja 2008 r. powołał się na okoliczność zawarcia w dniu 4 grudnia 2001 r. umowy pożyczki kwoty 240.000 zł pomiędzy nim, jako pożyczkobiorcą, a K. B., pożyczkodawcą. Na potwierdzenie przedstawił umowę pożyczki z 4 grudnia 2001 r., wskazując ją jako jedno ze źródeł finansowania poniesionych wydatków inwestycyjnych. Organ ustalił, że w związku z umową nie została złożona deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i nie został zapłacony należny podatek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty