Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2014 r., sygn. I FSK 1116/13
Przepis art. 99 ust. 12 ustawy o VAT daje wymienionym w nim organom podatkowym i skarbowym generalne uprawnienie do określenia kwoty zobowiązania podatkowego (zwrotu różnicy podatku, zwrotu podatku naliczonego) w innej wysokości niż zadeklarowana przez podatnika, pod warunkiem uwzględnienia okresów przedawnienia. Z tego wynika więc, że w przypadku, gdy zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy ulegnie przedawnieniu to w obrocie prawnym pozostaje rozliczenie wynikające ze złożonej przez podatnika deklaracji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 4 czerwca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 1547/12 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 14 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie.
1.1. Wyrokiem z dnia 28 lutego 2013 r., sygn. akt I SA/Wr 1547/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę J. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 lipca 2011 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że decyzją z dnia 1 grudnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. określił skarżącemu, odmienną od zadeklarowanej przez stronę, kwotę VAT należnego za grudzień 2004 r.
1.2.1. Zdaniem organu w spornym okresie podatnik błędnie rozliczył podatek naliczony z faktur wystawionych przez R. G. tytułem wykonania usług remontowo - budowlanych, bowiem potwierdzone tymi fakturami usługi nie zostały faktycznie zrealizowane. Naczelnik Urzędu Skarbowego w oparciu o zeznania podwykonawcy ustalił, że nie prowadził on w istocie działalności gospodarczej i żadna z wystawionych przez niego w 2004 r. faktur nie dokumentowała rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Dodatkowo organ podatkowy dopuścił za dowód wyrok Sądu Rejonowego dla W. w W. z dnia 6 lutego 2009 r., sygn. akt [...], na mocy którego podwykonawca został skazany za poświadczanie nieprawdy, poprzez wystawianie na skarżącego (Zakład Ogólnobudowlany J. M.) faktur VAT stwierdzających usługi, których faktycznie nie wykonał.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty