08.04.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2014 r., sygn. I FSK 1596/12

Główną zasadą systemu podatku VAT jest to, że prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług zakłada, że wydatki poczynione celem ich uzyskania stanowią element składowy ceny transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzących prawo do jego odliczenia. Tylko transakcje objęte podatkiem naliczonym mogą więc przyznać prawo do odliczenia podatku VAT poniesionego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych przy wykonywaniu tych transakcji. Z wyjątkiem wypadków wyraźnie przewidzianych przez dyrektywy w tej dziedzinie, gdy jeden podatnik świadczy usługi na rzecz innego podatnika, które ten wykorzystuje do celów transakcji zwolnionej od podatku, to temu drugiemu podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 lipca 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 677/12 w sprawie ze skargi Gminy M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2012 r. nr ... w przedmiocie przepisów o podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Gminy M. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 677/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę Gminy M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 5 marca 2012 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Gmina podała, że 29 stycznia 2008 r. wniosła do "D." sp. z o.o. jako aport mienie służące zbiorowemu odprowadzaniu ścieków (infrastruktura kanalizacyjna). Uprzednio majątek ten wymieniona spółka użytkowała nieodpłatnie. Do czynności wniesienia wkładu Gmina zastosowała zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosownie do § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.). Strona zapytała, czy Gminie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług związanych z przedmiotem aportu oraz czy w przypadku, gdy Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w momencie nabycia składników majątku stanowiących przedmiot aportu możliwe było zastosowanie korekty, o której mowa w art. 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) i dokonanie proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym dokonano wniesienia składnika majątkowego aportem do spółki. Zdaniem Gminy zwolnienie od podatku od towarów i usług wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółek prawa handlowego, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia, było niezgodne z regulacjami unijnymi. Z tego względu zwolnienie z podatku od towarów i usług czynności aportu nie pozbawiało Gminy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, jak również nie ograniczało możliwości dokonania proporcjonalnej korekty podatku naliczonego. Gmina stwierdziła, że prawo do proporcjonalnej korekty podatku naliczonego przysługiwało jej w okresie rozliczeniowym, w którym dokonano czynności wniesienia majątku aportem do spółki. W tym bowiem przypadku majątek służył pierwotnie do czynności nieopodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a następnie do czynności opodatkowanej według przepisów wspólnotowych. Istniała zatem podstawa do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 91 ust. 4 u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne