13.03.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2014 r., sygn. I FSK 1726/11

Art. 47 Dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w ten sposób, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek są objęte tym artykułem jedynie wówczas, gdy magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej i usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia del. WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L. sp. z o. o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 3246/10 w sprawie ze skargi L. sp. z o. o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 2010 r. nr [...], 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz L. sp. z o. o. z siedzibą w P.kwotę 820 zł (słownie: osiemset dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 3246/10, Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie oddalił skargę L. Sp. z o.o. z siedzibą w P. na interpretację indywidualna Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że wnioskiem z dnia 29 kwietnia 2010 r. spółka zwróciła się do organu o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem VAT usług magazynowania. Opisując zdarzenie przyszłe spółka podała, że zamierza świadczyć usługę magazynową na rzecz podmiotu mającego siedzibę w kraju należącym do Unii Europejskiej. Przedmiotem usługi ma być przechowywanie towarów kontrahenta. Miejsce przechowywania towarów nie będzie wskazywane w umowie, tj. spółka będzie decydowała o miejscu przechowywania towarów. Na towarach nie będą przy tym dokonywane żadne czynności, poza ich przechowywaniem (przepakowanie, transport, itp.). Towary będą magazynowane na paletach w magazynie wysokiego składowania, natomiast usługi owego magazynowania będą świadczone na terytorium Polski. Wobec powyższego wnioskodawca zapytał, czy usługi magazynowania mają miejsce świadczenia ustalane na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u."), tj. w miejscu siedziby usługobiorcy, czyli kontrahenta unijnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne