28.03.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2014 r., sygn. I FSK 599/13

Stwierdzenie, że z art. 89a ust. 2 pkt 3 u.p.t.u. wynika, iż warunek niepozostawania w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji musi być spełniony w momencie powstania obowiązku podatkowego, a także i w momencie dokonania korekty, zupełnie odbiega od fatycznej treści tego przepisu, który stanowi, że wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. Sp. z o. o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 18 października 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 519/12 w sprawie ze skargi W. Sp. z o. o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 17 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2010 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w O. na rzecz W. Sp. z o. o. w B. kwotę 3550 (słownie: trzy tysiące pięćset pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 października 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 519/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę "W." Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 17 stycznia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2010 r.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że kwestią sporną w sprawie jest to, czy skarżąca spełniła przesłanki do skorygowania za wskazany miesiąc podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u."), tj. w związku z wierzytelnościami wynikającymi z niezapłaconych przez kontrahentów faktur (tzw. ulga za złe długi).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne