Postanowienie NSA z dnia 1 sierpnia 2013 r., sygn. II OZ 327/13
Odrzucenie skargi kasacyjnej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Zofia Flasińska po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia P. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2013 r., sygn. akt IV SAB/Wa 151/12 o odrzuceniu skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2013 r. w sprawie ze skargi P. S. na bezczynność Ministra Gospodarki w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] kwietnia 2012 r. o wydanie zaświadczenia o adresie zamieszkania przedsiębiorcy postanawia: oddalić zażalenie
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 11 marca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną P. S. od wyroku z dnia 10 stycznia 2013 r. wydanego w sprawie ze skargi P. S. na bezczynność Ministra Gospodarki w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] kwietnia 2012 r. o wydanie zaświadczenia o adresie zamieszkania przedsiębiorcy.
Sąd wskazał, iż wniesiona przez P. S. skarga kasacyjna nie zawierała własnoręcznego podpisu skarżącego, lecz opatrzona była podpisem elektronicznym. Pismem z dnia 8 lutego 2013 r. skarżący został wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi kasacyjnej poprzez jej podpisanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem odrzucenia skargi kasacyjnej. Wezwanie to zostało doręczone skarżącemu w dniu 12 lutego 2013 r. Termin do wykonania wezwania Sądu upłynął w dniu 19 lutego 2013 r. Skarżący nie uzupełnił braków formalnych skargi kasacyjnej we wskazanym terminie.
Sąd I instancji wskazał, iż ogólne warunki formalne jakim powinno odpowiadać każde pismo procesowe strony zostały określone w art. 46 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej w skrócie p.p.s.a. Jednym z tych wymagań jest podpis strony lub jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika (art. 46 § 1 pkt 4). Podpis powinien być własnoręczny, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 46 § 4 cytowanej ustawy, które w tej sprawie nie występują. W sytuacji braku własnoręcznego podpisu, Sąd wzywa stronę do usunięcia braku formalnego pisma przez jego podpisanie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty