26.07.2013

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2013 r., sygn. I OSK 1884/11

Pojęcie "dzierżawca" użyte w § 1 ust. 1 roporządzenia Rady Ministraów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 39, poz. 198, ze zm.) nie obejmuje osób, które dzierżawiły opuszczone gospodarstwa rolne na podtsawie aktu władzy państwowej.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia NSA Wiesław Morys, Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 czerwca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 525/11 w sprawie ze skargi J.M. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 525/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J.M. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Gnieźnie z dnia 9 lutego 1965 r. o przejęciu na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości rolnej położonej w [...]o pow. 7,73 ha, stanowiącą własność E.M..

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazano, że nieruchomość - objęta powołaną wyżej decyzją z dnia 9 lutego 1965 r. - została przez E.M. porzucona, a z pisma Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Kiszkowie z dnia 23 listopada 1964 r. wynika, iż grunty zostały wydzierżawione innym rolnikom.

Wnioskiem z dnia 11 kwietnia 1992 r. J.M., spadkobierca byłego właściciela przejętego na rzecz Skarbu Państwa gospodarstwa, wystąpił o stwierdzenie nieważności decyzji z dnia 9 lutego 1965 r. podnosząc m. in., że po opuszczeniu gospodarstwa w maju 1960 r. zostało ono przez E.M. wydzierżawione W.K. i J.C. do czasu osiągnięcia pełnoletności przez syna E.M. - J. (wnioskodawcę), co wynika z umowy dzierżawy przedstawionej przez matkę wnioskodawcy Wojewódzkiemu Biuru Geodezji w Poznaniu przy piśmie z dnia 2 lutego 1976 r. Wojewoda Wielkopolski decyzją dnia 18 sierpnia 1999 r. odmówił stwierdzenia nieważności kwestionowanego orzeczenia. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia 28 lutego 2003 r. utrzymał w mocy powyższą decyzję Wojewody Wielkopolskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 maja 2004 r., sygn. akt IV SA 2150/03, uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazując, że E.M. pod koniec 1959 r. lub na początku 1960 r. wraz z rodziną wyprowadził się z gospodarstwa rolnego położonego w [...]i zamieszkał w [...], pow. [...]. Gospodarstwo po jego wyprowadzeniu było uprawiane przez innych użytkowników - dzierżawców. Dowolne było jednak zdaniem Sądu przyjęcie przez organ, że wydzierżawiającym gospodarstwo rolne było Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w [...]z uwagi na jego porzucenie przez E.M.. Organy powołują się bowiem na pismo Wójta Gminy [...]z dnia 10 maja 1999 r., z którego ma wynikać powyższe ustalenie. Jednakże w aktach sprawy znajduje się również inne pismo Wójta Gminy [...]z dnia 12 lipca 1991 r., z którego wynika, że niewiadomo, kto był dzierżawcą. Tych wątpliwości organy nie wyjaśniły, a ponadto wnioskodawca w swoich pismach informował o złożonej przez jego matkę w 1976 r., potwierdzonej notarialnie, umowie dzierżawy zawartej z W.K. przez jego ojca, która to umowa miała zaginąć. Zeznania świadków znajdujące się w aktach sprawy są lakoniczne i nie dają podstawy do przyjęcia, iż gospodarstwo zostało opuszczone, natomiast potwierdzają fakt dzierżawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty