Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2013 r., sygn. II OSK 327/13
Dnia 12 grudnia 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary /spr./ sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej C. Sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 375/12 w sprawie ze skargi U. P. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 13 listopada 2012r., sygn. akt III SA/Lu 375/12, po rozpoznaniu sprawy ze skargi U. P. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] maja 2012 r. w przedmiocie choroby zawodowej, uchylił zaskarżoną decyzję.
Zaskarżoną decyzją uchylono decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] sierpnia 2011 r. w przedmiocie stwierdzenia u U. P. choroby zawodowej tj. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespół cieśni w obrębie nadgarstka prawego wymienionej w poz. 20 pkt 1 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105, poz. 869 ze zm.) i przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
W uzasadnieniu ww. decyzji organ II instancji podał, że dnia 28 czerwca 2010 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. wpłynęło zgłoszenie podejrzenia u U. P. choroby zawodowej "zespół cieśni w obrębie nadgarstka". Organ I instancji zawiadomił U. P. oraz jej pracodawcę C. sp. z o.o. o wszczęciu postępowania w sprawie choroby zawodowej. Organ ten ustalił, że U. P. pracowała w okresie od [...] października 1974 r. do [...] stycznia 1990 r. w wymiarze pełnego etatu na stanowisku [...], następnie [...],[...] oraz [...] na U. Następnie pracowała w zakładach pracy, w których warunki wykonywania pracy mogły być przyczyną powstania choroby zawodowej tj. w okresie od [...] stycznia 1990 r. do [...] lipca 2005 r. w wymiarze pełnego etatu na stanowisku [...],[...] ([...]),[...] w O. w L. ul. E. [...]. W dalszej kolejności w zakładzie pracy C. sp. z o.o. Z. w L. ul. E. [...] - w związku z przejęciem zakładu pracy przez nowego pracodawcę - art. 231 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tj. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty