21.11.2013

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2013 r., sygn. II OSK 2000/12

 

Dnia 21 listopada 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary sędzia del. WSA Sławomir Wojciechowski /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Po 1241/11 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. uchyla decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] lipca 2011 r., Nr [...].

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2012r., II SA/Po 1241/11, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia [...] listopada 2011r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej, oddalił skargę.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] lipca 2010r. E. K. wystąpił do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie uprawnienia do świadczenia pieniężnego na podstawie ustawy o świadczeniu pieniężnym. We wniosku wskazał, że został wywieziony do pracy przymusowej z Z. (obecnie w powiecie Grodziskim) do D. (obecnie w powiecie Poznańskim).

Decyzją z dnia [...] lipca 2010r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działając na podstawie art. 2 ust. 2 oraz art. 4 ust. 1, 2 i 4 ustawy z dnia 31 maja 1996r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dz.U. Nr 87, poz. 395 ze zm. - w dalszej części uzasadnienia przywoływana jako: ustawa) odmówił E. K. przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego określonego w ustawie. Stwierdził, że w okresie okupacji skarżący wykonywał pracę w pobliżu stałego miejsca zamieszkania, co powodowało, iż praca ta nie przybrała szczególnie dotkliwej formy, jaka zgodnie ze wskazaniami Trybunału Konstytucyjnego zawartymi w wyroku z dnia 16 grudnia 2009r., sygn. akt K 49/07 uzasadnia przyznanie świadczenia, nie była bowiem połączona z wysiedleniem i wyrwaniem z dotychczasowego środowiska.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp