22.11.2013

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2013 r., sygn. I OSK 1641/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Wiśniewska sędzia NSA Wojciech Mazur (spr.) sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant sekretarz sądowy Małgorzata Kamińska po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Wijewo od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 179/13 w sprawie ze skargi B.P. przeciwko Wójtowi Gminy Wijewo w przedmiocie wymierzenia organowi grzywny za niewykonanie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 października 2012 r. wydanego w sprawie o sygn. akt IV SAB/Po 64/12 oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 179/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu sprawy ze skargi Barbary Pokorny przeciwko Wójtowi Gminy Wijewo w przedmiocie wymierzenia organowi grzywny za niewykonanie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 października 2012 r. wydanego w sprawie o sygn. akt IV SAB/Po 64/12 w punkcie 1. wymierzył Wójtowi Gminy Wijewo grzywnę w kwocie 300 zł; w punkcie 2. stwierdził, że przewlekłe prowadzenie postępowania po wyroku nie miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; w punkcie 3. zasądził od Wójta Gminy Wijewo na rzecz skarżącej B.P. kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Wyrokiem z dnia 25 października 2012 r. wydanym w sprawie o sygn. akt IV SAB/Po 64/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zobowiązał Wójta Gminy Wijewo do rozpoznania wniosków B.P. zawartych w pismach z dnia 30 listopada 2011 r., 1 lutego 2012 r. i 18 kwietnia 2012 r. w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku. W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że przy badaniu skargi na bezczynność organu administracji nie ma znaczenia, z jakich powodów określony akt, czy czynność nie została dokonana przez organ. Dla uznania bezczynności organu konieczne jest ustalenie, że organ administracji był obowiązany na podstawie obowiązujących przepisów prawa, do wydania decyzji, aktu lub podjęcia określonych czynności i mimo to nie podejmuje działań mających na celu uczynienie zadość temu obowiązkowi. Stosownie natomiast do art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. u. Nr 112, poz. 1198 ze zm., dalej "u.d.i.p."), każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu u.d.i.p. i podlega udostępnieniu w trybie określonym w tej ustawie. Przykładowy katalog informacji publicznych zawarty został w art. 6 ust. 1 u.d.i.p. W doktrynie ogół informacji publicznych dzielony jest na dwie grupy, a mianowicie informacje udostępniane w trybie u.d.i.p. oraz w oparciu o przepis szczególny. W przypadku kolizji regulacji prawnej o charakterze szczególnym z u.d.i.p., podmiot obowiązany do udzielenia informacji publicznej w trybie ogólnym winien zawiadomić wnioskodawcę pismem, że żądana informacja nie może być udostępniona w trybie przewidzianym w u.d.i.p. W takim zawiadomieniu winno się jednocześnie wskazać właściwe przepisy oraz podać zasady i tryb dostępu do żądanych informacji, które zostały określone w przepisach szczególnych (P. Sitniewski, Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz, Presscom sp. z o.o. 2011 r., s. 39, uw. 3). Z kolei odmowa udzielenia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania w przypadku, o którym stanowi art. 14 ust. 2 u.d.i.p. przez organ władzy publicznej następują w formie decyzji administracyjnej. Odnosząc powyższe uwagi do rozpoznawanej sprawy, Sąd stwierdził, że z ustalonego stanu faktycznego wynika, że Wójt nie udzielił skarżącej odpowiedzi na skierowane przez nią wnioski o udzielenie informacji publicznej z 30 listopada 2011 r., 1 lutego 2012 r. i 18 kwietnia 2012 r. Przedmiotowy wyrok uprawomocnił się w dniu 21 grudnia 2012 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty