Wyrok NSA z dnia 10 września 2013 r., sygn. II OSK 138/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędzia del. NSA Janina Kosowska ( spr. ) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 10 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 18 września 2012 r. sygn. akt II SA/Kr 821/12 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji umarzającej postępowanie dotyczącej ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 września 2012 r., sygn. akt II SA/Kr 821/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. P. (dalej zwanego inwestorem) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] marca 2012 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji umarzającej postępowanie.
Przedstawiając stan faktyczny niniejszej sprawy Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] października 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie, po rozpatrzeniu wniosku inwestora, odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] maja 2008 r. o umorzeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku jednorodzinnego na działce nr [...], obr. [...] K., wraz z infrastrukturą techniczną na działkach nr [...],[...],[...],[...], obr. [...] K., przy ul. [...] w Krakowie. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że z art. 59 ust. 1 w zw. z art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jednoznacznie wynika, że decyzję o warunkach zabudowy można wydać tylko w przypadku braku obowiązywania na wnioskowanym do zabudowy terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podniesiono, że w dacie wydania przedmiotowej decyzji obowiązywał natomiast plan miejscowy obszaru "Wzgórze Św. Bronisławy", przyjęty uchwałą Rady Miasta Krakowa Nr LXXXIV/833/05 z dnia 6 lipca 2005 r. Dodano, że wprawdzie wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. akt II SA/Kr 757/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność tego planu, lecz wyrok ten zyskał walor prawomocności dopiero z dniem 10 czerwca 2009 r. W ocenie Kolegium, wyeliminowanie z obrotu prawnego aktu prawa miejscowego, który jest aktem normatywnym powszechnie obowiązującym, stanowi podstawę wznowienia postępowania na podstawie art. 145a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.), a nie stwierdzenia nieważności decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty