Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. I OSK 1697/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.), Sędzia NSA Barbara Adamiak, Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk, Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek, po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 kwietnia 2013 r. sygn. akt II SAB/Łd 152/12 w sprawie ze skargi W. C. na bezczynność Wojewody Łódzkiego w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi do ponownego rozpoznania, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 19 kwietnia 2013 r., sygn. akt II SAB/Łd 152/12, po rozpoznaniu skargi W. C. na bezczynność Wojewody Łódzkiego w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w pkt 1) zobowiązał Wojewodę Łódzkiego do załatwienia sprawy wszczętej wnioskiem skarżącego z 7 lipca 2011 r. w terminie 30 dni od daty uprawomocnienia się wyroku; w pkt 2) stwierdził, że bezczynność Wojewody miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; w pkt 3) wymierzył Wojewodzie Łódzkiemu grzywnę w kwocie 5.000 (pięć tysięcy) złotych; a w pkt 4) zasądził od Wojewody Łódzkiego na rzecz skarżącego 100 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
W. C. w skardze na bezczynność Wojewody Łódzkiego wniósł o zobowiązanie Wojewody do wydania decyzji w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta Skierniewice z [...] czerwca 1984 r. o wywłaszczeniu i ustaleniu odszkodowania, zobowiązanie do ukarania dyscyplinarnego pracownika winnego niezałatwienia sprawy w terminie i zasądzenie kosztów postępowania.
W uzasadnieniu skarżący wyjaśnił, iż w dniu 7 lipca 2011 r. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności przedmiotowej decyzji, w dniu 9 marca 2012 r. organ poinformował, iż potraktował ten wniosek jako odwołanie w sprawie wszczętej na wniosek z 19 kwietnia 1999 r. rozstrzygniętej już decyzją urzędu wojewódzkiego z [...] maja 1999 r. Od tej decyzji, zdaniem organu, skarżący wniósł odwołanie w dniu 3 czerwca 1999 r., odwołanie to nie zostało przekazane do organu II instancji w stosownym terminie i do tej pory nie zostało rozpatrzone. Rozpatrzenia wniosku wraz z odwołaniem miał dokonać Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W dniu 3 sierpnia 2012 r., po wezwaniu skarżącego do usunięcia naruszenia prawa z 23 lipca 2012 r., Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierował ponownie wniosek o stwierdzenie nieważności do Wojewody Łódzkiego. W piśmie z 23 lipca 2012 r. Minister zarzucił Wojewodzie Łódzkiemu błędną interpretację wniosku jako odwołania, gdyż z jego treści jasno wynikało żądanie stwierdzenia nieważności decyzji z 1984 roku. W dniu 16 sierpnia 2012 r. skarżący złożył zażalenie na bezczynność Wojewody Łódzkiego do organu wyższego stopnia, tj. Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który pozostawił je dotychczas bez odpowiedzi. Przy czym pismem z 24 sierpnia 2012 r. wyjaśnień udzielił Wojewoda Łódzki wskazując, iż w dniu 22 sierpnia 2012 r. odmówił Ministrowi Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie nieważności z powodu toczącego się od dnia 19 kwietnia 1999 r. postępowania w tym przedmiocie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty