29.11.2013

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2013 r., sygn. I OSK 3134/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Lech Sędzia NSA del. Jerzy Stankowski Protokolant st. asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 1208/12 w sprawie ze skargi D. J. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 października 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 1208/12 oddalił skargę D. J. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.

Prokurator Rejonowy w [...] oskarżył D.J., policjanta Oddziału [...] w [...], o popełnienie przestępstwa z art. 157 § 1 k.k., polegającego na tym, że w dniu [...] kwietnia 2011 r. w L. w dyskotece [...] uderzył M. K., czym spowodował u niego złamanie kości nosa z przemieszczeniem, które to obrażenie naruszyło czynności układu oddechowego na czas dłuższy niż 7 dni. Sąd Rejonowy w [...] prawomocnym wyrokiem z dnia [...] grudnia 2011 r. sygn. akt [...] postępowanie przeciwko D.J. warunkowo umorzył na okres próby wynoszący 1 rok.

[...] Komendant Wojewódzki Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] marca 2012 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 w zw. z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz art. 108 k.p.a., zwolnił D.J. ze służby w Policji z dniem 21 kwietnia 2012 r., nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu swej decyzji organ stwierdził, że fakt popełnienia przez D.J. przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego przewidzianego w art. 157 § 1 k.k. jest oczywisty. Okoliczność ta oraz naganny charakter czynu uniemożliwiają pozostawienie D.J. w służbie w Policji oraz uzasadniają rozwiązanie z tym policjantem stosunku służbowego na powołanej podstawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne