04.12.2013

Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2013 r., sygn. II OSK 1608/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędzia NSA Elżbieta Kremer Protokolant asystent sędziego Dominika Sasin - Knothe po rozpoznaniu w dniu 4 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 23 marca 2012 r. sygn. akt II SA/Łd 100/12 w sprawie ze skargi T.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 marca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi T.Z. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] grudnia 2011 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku wielorodzinnego z parkingiem podziemnym oraz usługami zlokalizowanej w Łodzi przy ul. P., na działce nr ew. 1, obręb [...], a także uchylił poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia [...] września 2011 r., Nr [...] i postanowienie Prezydenta Miasta Łodzi z dnia [...] czerwca 2011 r., Nr [...].

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] września 2011 r. Prezydent Miasta Łodzi odmówił T.Z. ustalenia warunków zabudowy dla przedmiotowej inwestycji. Organ wyjaśnił, zgodnie z art. 53 ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy winno być poprzedzone uzgodnieniem z właściwym zarządcą drogi. Brak takiego uzgodnienia skutkuje koniecznością odmowy ustalenia warunków zabudowy. Zaś w toku postępowania administracyjnego postanowieniem z dnia [...] czerwca 2011 r. Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu działając w imieniu Prezydenta Miasta Łodzi postanowił nie uzgadniać w obszarze przyległym do pasa drogowego drogi publicznej - ul. P. projektu decyzji o warunkach zabudowy wyjaśniając, że planowana inwestycja przylega bezpośrednio do drogi publicznej, gminnej, zatem istnieje możliwość zapewnienia obsługi komunikacyjnej planowanej inwestycji poprzez zjazd z ulicy P., zgodnie z projektem decyzji i wnioskiem inwestora. Ponadto w postanowieniu wskazano, że nieruchomość, na której planowana jest inwestycja, zlokalizowana jest w pasie terenu przeznaczonego pod przyszłą budowę ul. Wojska Polskiego, która to budowa zapisana została w wieloletnim planie inwestycyjnym zarządcy dróg publicznych na lata 2010-2012 z rozpoczęciem projektowania w 2010 r. Było to następstwem realizacji ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego województwa łódzkiego. Na tym terenie, zgodnie z art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), mogą być wznoszone tylko tymczasowe obiekty budowlane. Planowana inwestycja - budynek mieszkalny wielorodzinny nie posiada charakteru obiektu budowlanego tymczasowego, a więc nie powinien być lokalizowany na tym terenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne