03.10.2013

Wyrok NSA z dnia 3 października 2013 r., sygn. II OSK 1054/12

 

Dnia 3 października 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary /spr./ sędzia del. WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant asystent Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 3 października 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 1965/11 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] września 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 grudnia 2011r., sygn. akt I SA/Wa 1965/11, oddalił skargę L. S. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] wrzesnia 2009 r. w przedmiocie odmowy skreślenia z rejestru zabytków.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówił skreślenia z rejestru zabytków willi "T.", położonej w granicach działki nr ewid. [...], przy ul. K. [...] w Z., wpisanej do tego rejestru pod numerem [...] decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w K. z dnia [...] stycznia 2001 r. Organ orzekał w oparciu o następujące dowody: "Opinię konstrukcyjno-budowlaną, dotyczącą możliwości zachowania willi "T." w Z. przy ul. K. [...]", opracowaną przez rzeczoznawcę budowlanego dr inż. S. K. w październiku 2000 r. oraz opinię Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków z dnia 11.12.2007 r., zleconą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opracowaną po przeprowadzeniu wizji lokalnej w dniu 05.12.2007 r. Organ wziął także pod uwagę wskazania D. S. przedstawione w piśmie z dnia 17 marca 2008 r. Na podstawie powyższego organ stwierdził brak ustawowych przesłanek do skreślenia z rejestru zabytków willi "T." w Z., ponieważ budynek ten pomimo widocznych zniszczeń nadal zachował większość wartości zabytkowych, jakie posiadał w chwili wpisania go do ww. rejestru. Wskazano na niemal w pełni zachowaną jego pierwotną bryłę i formę oraz to, iż większość jego głównych elementów konstrukcyjnych, pomimo uszkodzeń, kwalifikuje się do remontu. Ponadto organ stwierdził, że wartości zabytkowe decydujące o wpisaniu willi "T." do rejestru zabytków, nie zostały podważone w nowych ustaleniach naukowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty