03.09.2013

Wyrok NSA z dnia 3 września 2013 r., sygn. I OSK 658/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 3 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. D., K. R., K. R.-M., T. T., N. R., M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 1466/11 w sprawie ze skargi I. D., K. R., K. R.-M., T. T., N. R., M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyznania prawa własności czasowej do nieruchomości warszawskiej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 1466/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. D., K. R., K. R.-M., T. T., N. R. i M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie (powoływanego dalej jako "Kolegium") z dnia [...] maja 2011 r., nr [...]. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Marszałka Województwa Mazowieckiego (powoływanego dalej jako "Marszałek") z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] umarzającą postępowanie w przedmiocie przyznania T. T., N. M. R., M. A. R., K. A. R.-M., K. F. R. oraz I. D. prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym (prawa użytkowania wieczystego) do nieruchomości położonej w Warszawie przy d. ul. [...] ozn. hip. nr [...].

Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następującym stanie faktycznym.

W dniu 20 sierpnia 1948 r. Okręgowy Urząd Likwidacyjny w Warszawie złożył wniosek o ustanowienie prawa własności czasowej do wyżej wymienionej nieruchomości.

Decyzją z dnia [...] marca 2011 r. Marszałek umorzył postępowanie wszczęte powyższym wnioskiem i wskazał, że zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279 ze zm., zwanego dalej "dekretem") podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej byli: właściciel gruntu, jego następcy prawni będący w posiadaniu gruntu, osoby jego prawa reprezentujące bądź użytkownicy gruntów oddanych im w zarząd i użytkowanie wieczyste na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Zdaniem organu dekret nie daje zatem prawa składania takich wniosków okręgowemu urzędowi likwidacyjnemu. Skoro zatem przepisy prawa wykluczają możliwość złożenia skutecznego wniosku dekretowego przez urząd likwidacyjny, to tym samym należało uznać, że postępowanie stało się bezprzedmiotowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp