Wyrok NSA z dnia 10 października 2013 r., sygn. I OSK 2340/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 10 października 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 548/12 w sprawie ze skargi E. D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 548/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. D. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Sąd Rejonowy [...] wyrokiem z dnia [...] września 2011 r. sygn. akt [...], skazał E. D. za przestępstwo przewidziane w art. 177 § 2 k.k., wymierzając mu za ten czyn karę dwóch lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres pięciu lat, karę grzywny oraz karę dodatkową zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres jednego roku. Ponadto Sąd zobowiązał skazanego do naprawienia szkody w całości.
Komendant [...] Policji rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz art. 108 § 1 k.p.a, zwolnił E. D. z dniem 20 grudnia 2011 r. ze służby w Policji, nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Organ powołał się na fakt skazania E. D. prawomocnym wyrokiem za przestępstwo nieumyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Wskazał ponadto, że zgodnie z art. 25 ustawy o Policji służbę w tej formacji mogą pełnić tylko osoby o nieposzlakowanej opinii. Taki przymiot tracą policjanci, którzy będąc zobowiązani do egzekwowania obowiązujących przepisów, sami prawa nie przestrzegają. Sytuacja taka może kreować negatywny wizerunek Policji w odbiorze społecznym i prowadzić do utraty zaufania do organów Państwa, co dodatkowo uzasadnia rozwiązanie ze skazanym policjantem stosunku służbowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty