03.10.2013

Wyrok NSA z dnia 3 października 2013 r., sygn. II OSK 1274/12

 

Dnia 3 października 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Bujko /spr./ sędzia NSA Zofia Flasińska sędzia del. WSA Sławomir Wojciechowski Protokolant asystent Dominika Sasin-Knothe po rozpoznaniu w dniu 3 października 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 lutego 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 874/11 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniesienia odwołania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 lutego 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia [...] z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności wniesienia odwołania od decyzji Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] listopada 2010 r. o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdzającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na realizacji drogi publicznej o nawierzchni utwardzonej w ramach poszerzenia ulic W. i W. w Warszawie.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie stwierdziło niedopuszczalność wniesienia odwołania przez Stowarzyszenie [...] z siedzibą w W. uzasadniając, że odwołanie to zostało wniesione przez podmiot nie posiadający legitymacji do jego wniesienia. Stosownie do art. 44 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony (ust. 1). Odwołanie w powyższych sprawach może zostać wniesione przez organizacją, jeżeli jest to uzasadnione jej celami statutowymi, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa prowadzonym przez organ I instancji. Wniesienie odwołania jest równoznaczne ze zgłoszeniem chęci uczestniczenia w takim postępowaniu. W postępowaniu odwoławczym organizacja uczestniczy na prawach strony (ust. 2). Organ podkreślił, że w rozpatrywanej sprawie, w ramach postępowania w przedmiocie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie przeprowadzono oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Postanowieniem z dnia [...] września 2010 r. Prezydent m.st. Warszawy orzekł o odstąpieniu od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia. Wobec powyższego postępowanie w sprawie oddziaływania na środowisko nie stanowi postępowania, w którym wymaga się udziału społeczeństwa. Tym samym nie znajduje tu zastosowania regulacja zawarta w art. 44 ust. 1 powołanej ustawy, dotycząca udziału w postępowaniu organizacji ekologicznej. Ponieważ Stowarzyszenie nie wystąpiło o dopuszczenie go do udziału w postępowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 31 k.p.a. i nie należało do kręgu podmiotów uznanych przez organ za stronę postępowania, zatem nie posiadało ono, zdaniem organu, legitymacji prawnej do udziału w postępowaniu dotyczącym oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Tym samym nie przysługuje mu legitymacja do złożenia odwołania od decyzji dotyczącej stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko wskazanego wyżej przedsięwzięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp