Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2013 r., sygn. I OSK 2133/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rajewska, Sędzia NSA Bożena Popowska, Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Rz 61/12 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia policjanta do dyspozycji komendanta powiatowego Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2. zasądza od Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie na rzecz skarżącego P. M. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2012 r. o sygn. akt II SA/Rz 61/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę P. M. na decyzję Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie przeniesienia policjanta do dyspozycji komendanta powiatowego Policji.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Rozkazem personalnym z dnia [...] września 2011 r. nr [...] Komendant Powiatowy Policji w [...], działając na podstawie art. 32 ust. 1 oraz art. 37a pkt 1 i art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t. j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), przeniósł [...] P. M. do swojej dyspozycji, z zachowaniem dotychczasowych, szczegółowo przedstawionych, składników uposażenia.
W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że na skutek zmian w Komendzie Powiatowej Policji w [...], wprowadzonych Rozkazem Organizacyjnym z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...], m.in. zlikwidowano Wydział [...], którego Naczelnikiem uprzednio był P. M., i utworzono w jego miejsce Wydział [...] oraz Wydział [...], celem zapewnienia lepszego nadzoru i koordynacji zadań pionu prewencji. Wobec tego, rozkazem personalnym z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] Komendant Powiatowy Policji w [...] zwolnił stronę z zajmowanego stanowiska i mianował na niższe stanowisko służbowe specjalisty Zespołu [...], w związku z brakiem możliwości mianowania na równorzędne stanowisko służbowe. Na skutek odwołania P. M., Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] uchylił ww. decyzję w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując m.in. na konieczność ustalenia możliwości mianowania funkcjonariusza na stanowisko równorzędne oraz uzyskania jego zgody w przypadku mianowania go na stanowisko niższe i wykazania przesłanek z art. 38 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy o Policji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty