16.07.2013

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. I OSK 343/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski (spr.), Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka, po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 października 2011 r., sygn. akt I SA/Wa 861/11 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz K. M. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi K. M., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2011 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] listopada

2010 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa użytkowania wieczystego gruntu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Pismem z dnia 5 grudnia 2005 r. K. M. wystąpiła o rozpoznanie wniosku o przywrócenie posiadania majątku opuszczonego (nieruchomości położonej w Warszawie os. [...] wsi [...]), złożonego dnia 4 września 1948 r. przez M. F. do Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego w Warszawie. Przedmiotowa nieruchomość objęta została działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U.Nr 50, poz. 279). Grunt ten został objęty w posiadanie przez Gminę m.st. Warszawy w dniu 16 sierpnia 1948 r.

Decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. Prezydent m.st. Warszawy, odmówił przyznania prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego w Warszawie przy ul. [A] i [B] ozn. jako Osada [...] wsi [...], działka nr [...], w części wchodzącej w skład działek ewidencyjnych nr [...] i [...] z obrębu [...]. Organ wskazał, że w trakcie postępowania wyjaśniającego nie odnaleziono wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do powyższego gruntu ani dokumentów potwierdzających złożenie takiego wniosku. W aktach sprawy znajduje się wniosek M. F. z dnia 4 września 1948 r. o przywrócenie posiadania przedmiotowej nieruchomości. Wniosek ten został oddalony decyzją Prezydium Rady Narodowej w m.st. Warszawie z dnia [...] sierpnia 1951 r., a decyzją Ministra Budownictwa z dnia [...] kwietnia 2007 r. odmówiono stwierdzenia nieważności tego orzeczenia. Uzasadniając odmowę stwierdzenia nieważności decyzji Prezydium, Minister podkreślił, że organ prawidłowo oddalił wniosek M. F. o przywrócenie posiadania przedmiotowej nieruchomości, gdyż dotyczy on nieruchomości przejętej na podstawie dekretu warszawskiego z 1945 r. Prezydent wskazał, że wobec takiego rozstrzygnięcia Ministra, decyzja Prezydium pozostaje w obrocie prawnym, a organy administracji są związane tym orzeczeniem. Wobec powyższego Prezydent m.st. Warszawy stanął na stanowisku, że wniosek o przyznanie prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. [A] i [B], nie został złożony w terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp