Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 757/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia del.NSA Anna Żak Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Wielgosz po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 stycznia 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1467/11 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności aktu własności ziemi oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 stycznia 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 1467/11 oddalił skargę T.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności aktu własności ziemi.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że wnioskiem z dnia 26 kwietnia 2011 r. T.C. zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. o stwierdzenie nieważności aktu własności ziemi wydanego w dniu [...] czerwca 1976 r. nr [...] przez Naczelnika Gminy H., mocą którego małż. P. W. i L. W. stali się właścicielami gospodarstwa rolnego, położonego we wsi O. o powierzchni [...] ha.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. po rozpoznaniu wniosku decyzją z dnia [...] maja 2011 r., nr [...] umorzyło postępowanie administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności wyżej wymienionego aktu własności ziemi.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że przepis art. 63 ust. 2 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa uniemożliwia obecnie skuteczne wzruszenie w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego ostatecznych decyzji uwłaszczeniowych wydanych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych bez względu na to, jak istotne uchybienia zostały popełnione w postępowaniu uwłaszczeniowym. W dniu 13 czerwca 2011 r. pełnomocnik T.C. wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji stwierdzającej nieważność aktu własności ziemi lub stwierdzenie wydania tego aktu z rażącym naruszeniem prawa. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, iż Kolegium błędnie przyjęło, że w niniejszej sprawie jedyną otwartą drogą postępowania jest postępowanie przed sądami powszechnymi. W dalszej części wniosku przytoczono przepisy ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych i art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wskazano dalej, że stanowisko zaprezentowane w decyzji Kolegium jest krzywdzące dla T.C. oraz stoi w oczywistej sprzeczności z art. 77 Konstytucji RP, zgodnie z którym każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej, a ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw. Końcowo wskazał z jakich powodów konieczne jest stwierdzenie nieważności aktu własności ziemi bądź stwierdzenie wydania tego aktu z rażącym naruszeniem prawa. Podniósł mianowicie, że osoby, które na jego podstawie nabyły własność gospodarstwa rolnego nie były posiadaczami samoistnymi tego gospodarstwa w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych i tym samym nie doszło do spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 1 ust 1 i 2 tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty