21.06.2013

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 493/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno /spr./ sędzia del. WSA Małgorzata Miron Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 lipca 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 935/11 w sprawie ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi [...] Sp. z o.o. w W., wyrokiem z 25 lipca 2011 r., IV SA/Wa 935/11 uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z [...] lutego 2008 r. o ustaleniu warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym i miejscem postojowym na parterze, na działce nr ew. [...] położonej przy ul. [...] w W.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że podzielił stanowisko Kolegium wyrażone w zaskarżonej decyzji, iż uczestnicy postępowania sądowoadministracyjnego J. i M. W. posiadają interes prawny uprawniający ich do wniesienia wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji Prezydenta m. st. Warszawy z [...] lutego 2008 r. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych stroną postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej jest nie tylko strona postępowania zwykłego zakończonego wydaniem kwestionowanej decyzji, lecz również każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczyć mogą skutki stwierdzenia nieważności decyzji. Istnienie po stronie podmiotu wnioskującego o wszczęcie postępowania nieważnościowego interesu prawnego ocenia się więc według chwili zgłoszenia żądania w tym przedmiocie. Z materiału sprawy wynika, że są oni współwłaścicielami działki nr [A] oddzielonej od terenu inwestycji objętej ww decyzją działką nr [B] i oddalonej od niej o ok. 40 m. Działka ta zabudowana jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, parterowym z poddaszem użytkowym, na której wskaźnik powierzchni zabudowy do powierzchni gruntu wynosi 25%. Bez wątpienia zatem nieruchomość ta znajduje się w strefie oddziaływania inwestycji na działce nr [...]. Inwestycja, której dotyczy decyzja kwestionowana w trybie nieważnościowym przez jej funkcję (choć mieszkaniową, ale wielorodzinną), zagospodarowanie działki, w tym ukształtowanie i cechy obiektu (wysokość 13 metrów i wskaźnik powierzchni zabudowy wynoszący 50%) może mieć wpływ na dotychczasowy sposób wykonywania prawa własności działki przez skarżących. W tych okolicznościach sprawy słusznie uznano, iż skarżący mają przymiot strony, który jest niezbędny do kwestionowania ostatecznej decyzji w trybie nieważnościowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne