27.08.2013

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2013 r., sygn. I OSK 1972/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.), Sędzia NSA Bożena Popowska, Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk, Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 2828/11 w sprawie ze skargi A. C. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 25 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 2828/11 uchylił rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2011 r. nr [...] oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny Komendanta - [...] z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego oraz stwierdził, że zaskarżony rozkaz personalny nie podlega wykonaniu w całości.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] Komendant -[...], działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz § 9 ust. 5 w zw. z § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.) oraz art. 108 § 1 k.p.a, obniżył A. C. z dniem 1 września 2011 r. dodatek służbowy o 30%, tj. do kwoty 434 zł miesięcznie, jednocześnie nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z kartą opisu pracy na zajmowanym stanowisku A.C. powinien m.in. odbywać zajęcia dydaktyczne w formie ćwiczeń i wykładów, prowadzić zajęcia w ramach warsztatów i szkoleń, pełnić dyżury dydaktyczne, udzielać konsultacji, przeprowadzać egzaminy z prowadzonych przedmiotów, uczestniczyć w komisjach egzaminacyjnych, a ponadto prowadzić działalność naukowo-badawczą oraz działalność publicystyczną. W 2011 r. A.C. przez 100 dni był nieobecny w służbie z powodu choroby. Tak długa absencja chorobowa dezorganizowała pracę Instytutu [...], gdyż obowiązki nieobecnego policjanta musieli wykonywać inni funkcjonariusze Instytutu. Policjant, który od wielu miesięcy nie realizuje żadnych zadań i czynności służbowych, nie może otrzymywać dodatku służbowego w uprzednio ustalonej kwocie. Zachodziły zatem przesłanki do obniżenia A.C. wysokości przedmiotowego świadczenia, zgodnie z § 9 ust. 2 cyt. rozporządzenia MSWiA z dnia 6 grudnia 2001 r. Uzasadnione też było nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności z uwagi na interes społeczny, tożsamy z interesem służby, przejawiający się koniecznością niezwłocznego dostosowania kwoty otrzymywanego dodatku służbowego do wymogów zgodnych z przepisami prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne