Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2013 r., sygn. I OSK 550/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski, Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka, po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 1051/12 w sprawie ze skargi Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia uprawnień równoważnych uprawnieniom wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektroniki 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na rzecz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 29 listopada 2012 r., II SA/Wa 1051/12 uchylił decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia uprawnień równoważnych uprawnieniom wynikającym z posiadania stopnia doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektroniki.
W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że treść uzasadnienia zaskarżonej decyzji odbiega od osnowy decyzji. Przedmiot niniejszej sprawy określony został w decyzji Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z [...] lutego 2012 r. nr [...]. Decyzja ta stwierdzała (i to było przedmiotem), że dr inż. J. K. nabył uprawnienia równoważne do uprawnień wynikających z posiadania stopnia doktora habilitowanego. Równocześnie decyzja ta wskazywała podstawę prawną nabycia tych praw, a mianowicie art. 21a ustawy z 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. nr 65, poz. 595 ze zm.) oraz § 17 ust. 7 Statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zauważyć należy, iż zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r., poz. 572 ze zm.), na stanowisku profesora nadzwyczajnego (...) może być zatrudniona osoba niespełniająca wymagań określonych odpowiednio w art. 114 ust. 2 i 3, jeżeli posiada stopień naukowy doktora oraz znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej, potwierdzone w trybie określonym w statucie. Zatem, powyższy przepis nie ustanawia wymogu zasięgnięcia przez Rektora opinii Centralnej Komisji w przedmiocie zatrudnienia dr J. K. Tymczasem zaskarżona decyzja i jej uzasadnienie, zamiast odniesienia się do kwestii "nabycia uprawnień równoważnych", skupia się na fakcie, iż Rektor zaniechał zasięgnięcia opinii w zupełnie innej sprawie, tj. w przedmiocie zatrudnienia dr inż. J. K. od [...] lutego 2012 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty