21.06.2013

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 518/12

 

Dnia 21 czerwca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska /spr./ sędzia del. NSA Jerzy Siegień Protokolant asystent Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 779/11 w sprawie ze skargi S.W. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za uniemożliwienie przeprowadzenia urzędowej kontroli żywności oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. W. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2010 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] września 2010 r., którą wymierzono S. W. grzywnę za uniemożliwienie przeprowadzenia urzędowej kontroli żywności.

Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Organ ustalił, na podstawie notatek służbowych Kierownika Oddziału HŻŻiPU PSSE w Gdańsku z [...] sierpnia 2010 r., pracowników upoważnionych do przeprowadzenia kontroli z dnia 24 sierpnia 2010 r., że S. W. uniemożliwił pobranie w dniu [...] sierpnia 2010 r. próbek lodów do badań laboratoryjnych stwierdzając, że kontrolujący mogą pobrać lody do badania z lady, stojącej w sklepie, w części przeznaczonej do sprzedaży, płacąc za nie. Zaznaczył, że sprzedaje lody dobre, nigdy nie było zatrucia, nikt nie będzie brał jemu lodów, badający mogą je sobie kupić. Organ uznał ten fakt za uniemożliwienie przeprowadzenia urzędowej kontroli, co skutkowało wymierzeniem kary pieniężnej z art. 103 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r., Nr 136, poz. 914 ze zm.). Organ wskazał też, że zgodnie z art. 76 ust. 1 pkt 4 tej ustawy organom urzędowej kontroli żywności w związku z przeprowadzeniem urzędowych kontroli, m.in. przysługuje prawo nieodpłatnego pobierania próbek środków spożywczych do badań laboratoryjnych, o czym przedsiębiorca powinien był wiedzieć, bowiem prowadzi działalność w branży spożywczej od wielu lat, a zasady przeprowadzania kontroli żywności nie uległy zmianie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne