14.06.2013

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. II OSK 417/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędzia del. WSA Robert Sawuła (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Fundacji "[...]" z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 1056/11 w sprawie ze skargi Fundacji "[...]" z siedzibą w S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 417/12

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z 17 października 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 1056/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie oddalił skargę Fundacji "[...]" z siedzibą w S. na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) z [...] maja 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nałożenia na podmiot korzystający ze środowiska obowiązku przeprowadzenia działań zapobiegawczych i naprawczych. Wyrok ten wydano w następującym stanie sprawy:

Pismem z 17 marca 2010 r. Fundacja "[...]" z siedzibą w S. (dalej: "Fundacja" lub "skarżąca") zgłosiła Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie (Dz. U. Nr 75, poz.493 z późn. zm., dalej: "ustawa o zapobieganiu szkodom"), wystąpienie szkody w środowisku w gatunku chronionym ptaków, jakim jest jerzyk (Apus apus), w związku z działalnością Spółdzielni Mieszkaniowej "[...]" w S. polegającą na docieplaniu budynków przy ul. [...] nr [...]oraz ul. [...] nr [...], poprzez zamknięcie otworów wentylacyjnych w stropodachach, które stanowiły dla ptaków miejsca lęgowe. Jako datę wystąpienia szkody podano 2008 r. Zgłoszenie w imieniu fundacji podpisała Z. B. W kolejnym piśmie fundacji podpisanym przez dwoje członków zarządu Fundacji skierowanym do RDOŚ w Szczecinie nawiązującym do skierowanych uprzednio zgłoszeń negatywnie oceniono praktyki szczecińskich spółdzielni mieszkaniowych polegające na likwidacji miejsc lęgowych ptaków, przy okazji wykonywania prac dociepleniowych bloków mieszkalnych. W piśmie tym naprowadzano, że według stanowiska Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska należy chronić miejsca lęgowe ptaków, znajdujące się w wysokich budynkach mieszkalnych. Na żądanie RDOŚ w Szczecinie Spółdzielnia Mieszkaniowa "[...]" wyjaśniła, że otwory wentylacyjne przed wykonaniem robót docieplających w blokach mieszkalnych przy ul. [...] oraz ul. [...], jak i po ich wykonaniu zabezpieczone były i zostały ponownie zabezpieczone kratkami. Członkowie zarządu tej spółdzielni oświadczyli, że w trakcie wykonywania prac nie stwierdzono śladów bytowania ptaków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne